Historie a vítězové

 
 

Cena Atlas Copco Services navazuje na Cenu Edwards, která byla poprvé vyhlášena v roce 2016.

V té době byla rozdělena do dvou kategorií - ekonomické a inženýrské.

V současné době je původní formát soutěže pozměněn a Cena Atlas Copco Services nyní oceňuje diplomové práce věnující se ekonomickým a byznysovým tématům.

2023

Bylo by v budoucnu možné použít vysoce volatelní kryptoměny jako zástavu při běžném obchodování na kapitálových trzích? Jak vylepšit, zautomatizovat a zefektivnit tvorbu firemních reportů? Či jaké dopady bude mít na českou ekonomiku odklon od automobilů na fosilní paliva a přechod na elektromobily? Právě taková jsou témata vítězných diplomových prací, které uspěly v pátém ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services 2023.

„Na tuzemských ekonomických fakultách vzniká každoročně řada opravdu zajímavých diplomových prací. To svědčí nejen o kvalitě našich univerzit, ale rovněž i o skvělém odborném vedení, které se studentům dostává od jejich učitelů. Ve společnosti Atlas Copco Services nám na podpoře ekonomického vzdělání velmi záleží. Proto jsme se již popáté rozhodli odměnit studenty a studentky, kteří mají dobré nápady, a rovněž ocenit i jejich pedagogy,“ vysvětlil smysl soutěže Roman Pavloušek, generální ředitel Finančního centra Atlas Copco Services.

Absolutním vítězem soutěže se stal Vít Páter, absolvent Fakulty podnikatelské Vysokého technického učení v Brně, a to s diplomovou prací s názvem „Návrh konceptu služby kolateralizace kryptoaktiv pro FinTech společnosti v Evropské unii“. Autor představuje řešení, které by propojilo relativně nový svět kryptoměn s „tradičním“ finančním světem. Jeho návrh by umožňoval vlastníkům kryptoměn používat bitcoin či ethereum jako zajišťovací aktivum, resp. zástavu (kolaterál) například při pákových obchodech s akciemi. V současné době totiž FinTech společnosti takový typ transakce/zástavy neumožňují.

Vít Páter ve své práci velmi čtivým způsobem popsal fungování trhu kryptoměn i související legislativu, v praktické části pomocí dotazníku zkoumal zájem o využití kryptoaktiv jako kolaterálu, a následně navrhl pro FinTech společnosti funkční řešení, které nechal připomínkovat odborníky. Tento návrh je dobře promyšlený, obsahuje detailní vysvětlení i implementaci řešení, a upozorňuje i na možná rizika.

„Už na první pohled je znát, že Vít Páter světu kryptoměn dobře rozumí. V teoretické části své práce jde opravdu do hloubky a nabízí svěží pohled na danou problematiku. Vyčerpávajícím způsobem rovněž zpracoval pasáž, popisující legislativní situaci ohledně kryptoměn v Evropské unii. Návrhová část práce je velmi dobře promyšlená, přičemž neopomíjí ani případná rizika,“ vyzdvihl Roman Pavloušek.

Stříbrnou příčku obsadila Sandra Suszterová, absolventka Fakulty podnikatelské Vysokého technického učení v Brně. Ve své diplomové práci s názvem „Aplikace Business Intelligence ve firemním prostředí“ navrhla zavedení jednotného řešení pro analytické a reportingové služby, díky kterému již není nutné používat více nástrojů napříč celou společností. Autorčino řešení splnilo přední požadavky společnosti a díky automatizaci jednotlivých podnikových procesů snížilo nároky na datové týmy při správě a údržbě reportů a zároveň umožnilo dodávat reporty největším dodavatelům. Výsledkem byl rychlejší proces vytváření reportů, efektivnější poskytování analytického rozhraní zaměstnancům a celkové zefektivnění údržby analytického nástroje.

Na třetím místě soutěže o nejlepší ekonomickou diplomovou práci se umístila Kamila Němečková, absolventka Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Porotu zaujala prací s názvem „Analýza ekonomických dopadů snižování podílu automobilů s konvenčními motory a jejich nahrazování elektromobily v České republice v souvislosti se záměry Evropské unie do roku 2050.“ Podle autorky bude mít snižování podílu vozidel s konvenčními motory a jejich nahrazování elektromobily výrazné ekonomické dopady, jako je vliv na základní makroekonomické ukazatele (především HDP, platební bilanci a nezaměstnanost), příjmovou i výdajovou stránku veřejných financí, vzdělávání, sektor energetiky a domácnosti.

Do pátého ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services se přihlásilo téměř 40 absolventů, tři nejúspěšnější studenti si mezi sebou rozdělili výhry v souhrnné výši 60 tisíc korun. Mezi desítkou finalistů letošního ročníku soutěže se umístili absolventi a pedagogové celkem šesti českých univerzit. Ocenění tak míří na Fakultu podnikatelskou Vysokého učení technického v Brně, Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně, Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – technické univerzity v Ostravě a Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

 

2022

Má na hodnotu firem vliv to, zda se chovají ekologicky a sociálně odpovědně? Jaká daňová úskalí způsobuje používání kryptoměn? Které komodity jsou nejvhodnější pro sestavení investičního portfolia hedgeového fondu? Či jak se bránit proti hackerským útokům na větrné turbíny, semafory nebo automatizované tovární linky?

Právě taková jsou témata vítězných diplomových prací, které uspěly ve čtvrtém ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services. Vyhlášení výsledků soutěže, která hodnotila nejlepší ekonomické diplomové práce vzniklé na tuzemských univerzitách, se uskutečnilo ve čtvrtek 24. listopadu v Brně. Absolutním vítězem soutěže se stala Natálie Gríllusová, absolventka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ve své diplomové práce s názvem „Faktorové modely s využitím ESG jako risk faktoru“ navrhla vlastní model na oceňování hodnoty firem, který počítá i s tím, jak odpovědně se firmy chovají v ekologické a sociální oblasti a v systému správy a řízení (ESG – z anglického Environmental, Social and Corporate Governance). Autorka následně model aplikovala na historických datech 66 společností z indexu FTSE 100, a to z období mezi roky 2016–2022. Výsledky jejího modelu jsou jednoznačné – odpovědnost v oblasti ESG se firmám vyplácí a jejich hodnota roste rychleji!

Stříbrnou příčku obsadila Kateřina Mazancová, absolventka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve své diplomové práci se zaměřila na vyhodnocení dopadu nakládání s kryptoměnami z hlediska daňového zatížení pro konkrétní subjekt. „Legislativní úpravy a daňové předpisy České republiky aktuálně nepodávají jasný a přehledný postup, jak nakládat s kryptoměnami. Nachází se zde prostor pro doplnění, a to i z důvodu, že Česká republika se řadí do prvních příček v těžbě kryptoměn,“ vysvětlila autorka.

Na třetím místě soutěže o nejlepší ekonomické diplomové práce se umístil Patrik Králík, absolvent Fakulty podnikatelské Vysokého učení Technického v Brně. Jeho diplomová práce se zaměřuje na analýzu a komparaci vybraných komodit za účelem vytvoření investičního doporučení k diverzifikaci akciového portfolia hedgeového fondu. Autor nejdříve vybral, analyzoval a srovnal řadu komodit a zohlednil aktuální stav ekonomiky, výhledy do následujících let a plánované zásahy ze strany centrálních bank. Následně vytvořil návrh na rozšíření investičního portfolia a postup provedení investice prostřednictvím komoditních futures kontraktů, konkrétně do zlata, stříbra a platiny. Tyto komodity jsou podle Králíka nejlepšími investičními aktivy během ekonomicky slabých období.

Dvacet let trvá si vybudovat reputaci. A pár okamžiků kybernetického útoku ji může celou zničit – těmito slovy začíná absolvent FP VUT Patrik Slabý svou diplomovou práci s názvem „Metodika penetračního testování v průmyslových řídicích systémech“, za kterou obdržel speciální cenu poroty. Ve své práci ukazuje, jak by mohly vypadat reálné útoky hackerů na zařízení a systémy každodenního života.

Slavnostní vyhlášení výsledků čtvrtého ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services, do kterého se přihlásilo rekordních 50 absolventů z řady českých univerzit, se uskutečnilo ve čtvrtek 24. listopadu v Brně. Celkem bylo oceněno deset studentů, tři nejúspěšnější z nich si mezi sebou rozdělili výhry v souhrnné výši 60 tisíc korun. Finanční odměnu získala i diplomová práce ohodnocená cenou poroty. Během akce byli rovněž oceněni i pedagogové, kteří vedli diplomové práce jednotlivých studentů.

 

2021

Komplexnější a lepší ukazatel výkonu české ekonomiky, než je běžně používaný údaj ,,hrubý domácí produkt" (HDP), nebo ukazatel, který zohledňuje i to, jak jsme vzdělaní, zdraví či jak ohleduplně se chováme k životnímu prostředí - přesně takové indikátory navrhnul ve své diplomové práci věnované cirkulární ekonomice student Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Viet Cuong Le.

Díky tomu se stal absolutním vítězem třetího ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services, která oceňuje nejzajímavější ekonomické diplomové práce vzniklé na tuzemských univerzitách.

Viet Cuong Le zaujal porotu diplomovou prací s názvem Cirkulární ekonomika a její vliv na udržitelný ekonomický růst. V ní vysvětluje, proč je tento model ekonomiky stabilnější a udržitelnější než ekonomika založená pouze na spotřebě zdrojů. ,,Cirkulární ekonomika je ekonomický model výroby a spotřeby, který se skládá ze sdílení statků, leasingů, opětovného použití, oprav, renovací a recyklací stávajících materiálů a produktů, a to tak dlouho, dokud je to možné," vysvětluje.

Stříbrnou příčku v soutěži o nejlepší ekonomické diplomové práce obsadil Dmytro Koroľ, absolvent Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ten se ve své práci s názvem ,,Predicting bank failure" věnoval modelování možného krachu bank. Přestože testy bankovního sektoru jsou v západním světě velmi dobře zmapovány, Koroľ ova práce je inovativní ve způsobu, jak nastavit pravidla pro analýzu obrovského množství dat z celkem 908 bank. Autor toho dosáhl pomocí strojového učení, které dokáže na základě vstupních parametrů simulovat obrovské množství modelů a vybrat z nich ten nejpřesnější. Jeho práce je tak praktickou ukázkou toho, jak a k čemu lze strojové učení efektivně využít.

Třetí místo obsadila Tereza Čtvrtníková, absolventka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ve své diplomové práci s názvem ,,Projektové řízení v podniku - současné problémy" se zaměřila na teorií i aplikaci projektového řízení pro konkrétní firmu, a to za využití přístupu Scrum. Tato agilní metoda řízení je schopna reagovat na neustále se měnící požadavky a praktická část autorčiny práce obsahuje řadu doporučení na změny, které může firma provést pro optimalizaci řízení svých projektů.

Slavnostní vyhlášení výsledků třetího ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services se uskutečnilo ve čtvrtek 25. listopadu v Brně. Celkem bylo oceněno deset studentů, šest nejúspěšnějších z nich si mezi sebou rozdělí výhry v souhrnné výši 31 tisíc korun. Na absolutního vítěze soutěže pak čeká odměna 20 tisíc Kč. Během vyhlášení byli rovněž oceněni i vedoucí vítězných diplomových prací.

Seznam oceněných

  • Viet Cuong Le

    Cirkulární ekonomika a její vliv na udržitelný ekonomický růst

    Mendelova univerzita v Brně, Provozně ekonomická fakulta

  • Dmytro Korol'

    Predicting bank failure

    Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta

  • Tereza Čtvrtníková

    Projektové řízení v podniku - současné problémy

    Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta

  • Barbora Tichá

    Modelování predikce bankrotu ve zpracovatelském průmyslu

    Vysoké učení technické v Brně, Fakulta podnikatelská

  • Karolína Urbanovská

    Spotřebitelé Generace Z a smart maloobchod v České republice: společenské a ekonomické výzvy

    Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta

  • Michal Havlík

    Srovnání vybraných investičních nástrojů s možným generováním pasivního příjmu

    Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta

  • Denisa Jesenská

    Konvergencia zemí strednej a východnej Európy

    Mendelova univerzita v Brně, Provozně ekonomická fakulta

  • Ibrahim Aghazada

    Modelling based business process improvement

    Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta informatiky a statistiky

  • Xingyu Chen

    Empirická studie na čínském akciovém trhu

    Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta

  • Klára Zálešáková

    Vývoj na akciových trzích jako indikátor budoucího ekonomického vývoje v zemích BRICS

    Mendelova univerzita v Brně, Provozně ekonomická fakulta

2019

Absolutním vítězem druhého ročníku se stal Vojtěch Sadil. Absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně zaujal porotu netradičním tématem i pojetím – při tvorbě své práce s názvem “Využití teorie chaosu a Elliottových vln na finančním trhu” totiž kromě jiného neváhal riskovat nemalé množství svých peněz, aby dokázal, že jeho teze jsou správné. I díky tomu si odnesl hlavní výhru ve výši 20 tisíc Kč.

„Teorie chaosu a teorie Elliottových vln nabízí zajímavé metody, použitelné při obchodování na finančních trzích. Tyto metody jsou poměrně často používány, avšak zůstávají stále málo pochopeny. Hlavním cílem mojí práce je představit tyto metody a ukázat možnosti jejich praktického využití,” vysvětluje Sadil, který během pouhých dvou týdnů dokázal zhodnotit vložené prostředky o 20,1 %. Jeho práce je zároveň i zajímavou psychologickou sondou do mysli začínajícího obchodníka, popisující například stresové okamžiky v důsledku dílčích finančních ztrát.

Seznam oceněných

  • Vojtěch Sadil

    Využití teorie chaosu a Elliottových vln na finančním trhu

    Univerzita Tomáše Bati Zlín - Fakulta managementu a ekonomiky

  • Jiří Foltýn

    Účetní a daňové aspekty kryptoměn

    Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity

  • Pavla Srbová

    Projektové řízení v podniku - současné problémy

    Modelování predikce bankrotu stavebních podniků

  • Barbora Havelková

    How the specifics of blockchain startups and their funding influence their lifecycle

    Vysoká škola ekonomická v Praze

  • Robin Peška

    Posouzení implementace cash poolingu ve vybrané holdingové společnosti v potravinářském průmyslu

    Ekonomická fakulta VŠB-TU Ostrava

  • Michele Stasa

    Finanční výkonnost eponymních firem

    Vysoká škola ekonomická v Praze

2018

V tomto roce se umístilo šest autorů diplomových prací a polovina výherců byla z Mendelovy univerzity v Brně

Telekomunikačný trh krajín V4. Tak zní název diplomové práce, za kterou Lucia Hanková získala třetí místo v Ceně Atlas Copco Services, které letos poprvé oceňovala ekonomicky zaměřené diplomky. „Zaměřila jsem se na tvorbu ekonomicky přidané hodnoty v rámci telekomunikačního sektoru. Hodnotila jsem země V4, protože trhy jsou zhruba podobné. Slovensko a Česko vyšlo podstatně lépe než Maďarsko a Polsko. Je vidět, že sektor služeb je více orientovaný na západ, ale v Maďarsku stále služby nejsou vyvinuty tolik, aby generovaly takovou hodnotu, jakou si vlastníci a akcionáři představují,“ uvedla svou práci, kterou letos obhájila na Mendelově univerzitě, Hanková.

Z této univerzity uspěli také další dva absolventi. Klára Baková se svou prací „Finanční akcelerátor v Evropě po finanční krizi“ se umístila na šestém místě a Jiří Kratochvíl s prací „Ekonometrický model spotřební funkce v podmínkách zemí V4“ obsadil páté místo. „Chtěl jsem zjistit, na čem závisí spotřeba občanů, co ji nejvíc ovlivňuje. Zda je to například výše příjmů, nezaměstnanost, inflace nebo něco jiného. Tyto informace jsou důležité například pro podniky, které můžou lépe odhalit poptávku a podle toho nastavit svou nabídku,“ vysvětlil zaměření své diplomky Kratochvíl.

Seznam oceněných

  • Kristína Lorková

    Zvyšování efektivity marketingových aktivit pomocí experimentálních metod

    Vysoké učení technické v Brně - Fakulta podnikatelská

  • Iveta Hrušovská

    Vysoce spolehlivé organizace: Implikace pro znalostní management vybrané organizace

    Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity

  • Lucia Hanková

    Telekomunikačný trh krajín V4

    Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně

  • Eva Grolíková

    Influences of new technologies to capacity building

    Univerzita Palackého v Olomouci

  • Jiří Kratochvíl

    Ekonometrický model spotřební funkce v podmínkách zemí V4

    Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně

  • Klára Baková

    Finanční akcelerátor v Evropě po finanční krizi

    Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně

 

2016 & 2017

winners.jpg

V roce 2016 jsme ocenili například práci věnující se Technologii frézování tenkostěnných součástí pro letecký průmysl nebo dvě práce s ekonomickým zaměřením. První s názvem Target’s ownership structure as a determinant of takeover premium a druhá věnující se Prognóze vývoje světových finančních trhů s ohledem na zabezpečení hodnoty portfolia.

Také v roce 2017 se přihlásila řada úspěšných prací.

Michal Goláň získal první místo v kategorii Technika se svým nápadem na vylepšení invalidního vozíku. Cílem jeho designu bylo vytvoření charakteristického vzhledu, který zohledňuje zdravotní stav uživatele a respektuje ergonomické a technické parametry vozíku.

V kategorii Ekonomika a podnikání exceloval na první příčce Maroš Novák. Jeho dílem je chatovací robot Alica pro komunikační a kooperační platformu Slack, který klade otázky členům pracovních týmů, odpovědi analyzuje a automaticky zpracovává přehledný report, díky čemuž se zjednoduší procesy v pracovních skupinách, v nichž se členové nemohou osobně setkávat.

Seznam oceněných - Kategorie Ekonomika a podnikání

  • Maroš Novák

  • Miriama Marettová

  • Adam Branný

  • Daria Hvížďalová

  • Nikola Lamperová

  • Vilém Čáp

Seznam oceněných - Kategorie Technika

  • Michal Goláň

  • Veronika Kalinová

  • Jakub Mašek

  • Matúš Bilčík

  • Michaela Zajoncová

  • Maroš Filčák